Bezpečnostní strategie pro výzkum: Co přineslo červnové setkání komunity CYRIS? Poslední jednání otevřelo důležitou debatu

01. 07. 2025
Bezpečnostní strategie pro výzkum: Co přineslo červnové setkání komunity CYRIS? Poslední jednání otevřelo důležitou debatu

Ve spolupráci se zájmovým sdružením CESNET proběhlo v Praze jednání skupiny kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS.

Poslední jednání skupiny kyberbezpečnostního výzkumu a inovací CYRIS, které se uskutečnilo 18. června v Praze, otevřelo důležitou debatu o bezpečnosti výzkumu a vývoje v digitální éře. Setkání uspořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve spolupráci se zájmovým sdružením CESNET. 


Jednání zahájili Helmut Sverenyák náměstek pro výzkum, vývoj a inovace CESNET, a vládní zmocněnec pro kvantové technologie Petr Kavalíř. Program byl rozdělen do tří tematických bloků, které nabídly pestrou škálu odborných vstupů a pohledů na aktuální výzvy v oblasti kybernetické bezpečnosti a výzkumu. Každý blok přinesl cenné informace, praktické ukázky i strategické úvahy, které mohou inspirovat další směřování výzkumných aktivit. Jednotlivé bloky se zaměřovali na témata, která formují budoucnost bezpečnostního výzkumu - od možností financování prostřednictvím evropských programů jako Horizont a Digitální Evropa až po konkrétní výzvy, kterým čelí české výzkumné instituce. Zástupci ze sdružení CESNET účastníkům představili aktuální výzkum v oblasti kvantové distribuce klíčů, senzorických sítí a síťové bezpečnosti. Zazněly také informace o připravovaném zákonu o kybernetické bezpečnosti a o implementaci systému řízení bezpečnosti informací. Networkingová část programu podpořila sdílení zkušeností a navazování nových partnerství. Závěrečná panelová diskuze se zaměřila na ochranu výzkumu během jeho realizace i po jeho ukončení. Diskutovalo se o ochraně duševního vlastnictví, hrozbě kyberšpionáže a potřebě systémového přístupu zejména ve vysokoškolském prostředí. Panelisté se shodli na tom, že výzkum je třeba chránit nejen technologicky, ale i legislativně a strategicky – a to již od jeho počátku. Zdůrazněna byla také důležitost mezinárodní spolupráce, včasného hlášení incidentů a budování bezpečnostního povědomí napříč institucemi. Závěrem programu byla i návštěva laboratoře CESNET, kde proběhla ukázka kvantové distribuce klíčů s využitím odolného vláknového snímání.


Mezi přednášejícími vystoupili mimo jiné Helmut Sverenyák (CESNET), Petr Kavalíř (Úřad Vlády ČR), Nikola Chvátalová (NÚKIB, NKC), Lenka Švejcarová (TC Praha), Lukáš Malina (VUT Brno), Josef Vojtěch, Rudolf Vohnout, Martin Žádník, Andrea Kropáčová (CESNET), Michal Jordán (PatentEnter), Berta Jarošová (kyberatašé USA, CAN), Jiřina Fryčová (MŠMT).


Toto červnové setkání přineslo inspirativní pohled na propojení výzkumu, technologií a bezpečnosti a ukázalo, že bezpečnost výzkumu není jen o technologiích, ale také o lidech, strategickém myšlení a ochotě sdílet své zkušenosti napříč sektory. 

Zajímá vás, jak se výzkum proměňuje v praxi a chcete být součástí komunity odborníků v oblasti kybernetické bezpečnosti? Připojte se ke skupině CYRIS – registrace je možná prostřednictvím online formuláře - Registrace k členství!