Bezpečnost vesmírných technologií a satelitních služeb byla hlavním tématem mise do Itálie

24. 06. 2026
Bezpečnost vesmírných technologií a satelitních služeb byla hlavním tématem mise do Itálie

Odborná mise do Itálie propojila zástupce veřejného sektoru, výzkumných organizací a technologických firem působících v oblasti kybernetické bezpečnosti a vesmírných technologií. Program zahrnoval jednání s italskými partnery i návštěvy klíčových evropských kosmických center.

Jak chránit satelitní systémy, na kterých dnes závisí navigace, komunikace nebo krizové řízení? Právě této problematice se věnovala odborná mise českých institucí a firem do Itálie, která přinesla nové poznatky i příležitosti pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu a vývoji.


Ve dnech 9.–11. června 2026 proběhla v Itálii odborná mise zaměřená na kybernetickou bezpečnost, obranné technologie a bezpečnost vesmírných systémů. Mise byla realizována v rámci projektu ekonomické diplomacie PROPED a propojila zástupce veřejného sektoru, akademické sféry i technologických firem z České republiky a Itálie. Program byl zahájen konferencí Conference on Cybersecurity in Defence and Space na Velvyslanectví ČR v Římě. Diskuse se zaměřily na ochranu kritických informačních systémů, bezpečnost satelitních služeb a rostoucí význam vesmírných technologií pro obranu, krizové řízení a ochranu kritické infrastruktury.


Mezi účastníky byli zástupci italské Národní agentury pro kybernetickou bezpečnost (ACN), společností Telespazio, Leonardo či Minter Group a českou delegaci tvořili zástupci za Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policejní akademie ČR, Dopravní fakulty ČVUT a společností ESET, AXENTA a Huld. Setkání poskytla prostor pro prezentaci českých zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti, ochrany satelitních služeb a bezpečnosti kritických systémů.


Významnou součástí programu byla návštěva centra ESRIN Evropské kosmické agentury (ESA), které patří mezi hlavní evropská centra pro zpracování a využívání dat z družicového pozorování Země. Delegace se zde seznámila s možnostmi využití satelitních dat pro podporu bezpečnosti, krizového řízení i ochrany životního prostředí. Následovala návštěva společnosti e-GEOS, společného podniku společnosti Telespazio a Italské kosmické agentury, která patří k významným evropským poskytovatelům geoprostorových služeb založených na satelitních datech.


Poslední den byl zakončen návštěvou Fucino Space Centre, největšího kosmického střediska v Evropě. Středisko hostí řídicí a komunikační infrastrukturu využívanou pro provoz satelitních systémů, satelitní navigace a pozorování Země a představuje jeden z klíčových prvků evropské kosmické infrastruktury. Česká delegace měla možnost navštívit řídící centrum programu Galileo a seznámit se s provozem pozemních segmentů významných kosmických misí, včetně systému COSMO-SkyMed. Řešili se otázky provozní odolnosti, kybernetické bezpečnosti a ochraně kritické infrastruktury, bez nichž by nebylo možné zajistit spolehlivé fungování moderních satelitních služeb.


Návštěvy předních italských institucí a technologických společností potvrdily, že bezpečnost vesmírných systémů již není pouze doménou kosmického sektoru, ale stává se důležitou součástí celkové odolnosti státu, ekonomiky i digitální společnosti. Satelitní infrastruktura dnes tvoří nedílnou součást navigace, komunikace, dopravy, energetiky i bezpečnostních operací. S rostoucí digitalizací proto narůstají také požadavky na ochranu těchto systémů před kybernetickými hrozbami a dalšími formami narušení. Právě propojení kosmických technologií, kybernetické bezpečnosti a ochrany kritické infrastruktury představuje oblast, jejíž význam bude v následujících letech dále růst.


Informace o cestě naleznete také v tiskové zprávě NÚKIB. Pokud máte zájem o informace o plánovaných zahraničních misích a dalších příležitostech k mezinárodní spolupráci, doporučujeme registraci k členství CYRIS nebo v případě dalších dotazů nás kontaktujte na adrese vyzkum@nukib.gov.cz